Kedves Faiparban Dolgozó Barátunk, Úgy látom érdekelte a szakmai közönséget az elmúlt heti hírlevelem témája, mivel többen is felhívtak + levélben is biztattak a folytatásra. Mielőtt belevágnánk egy gyors infó azoknak, akik a Duna Élzárónál ragasztóztatnak vagy ragasztós ABS-t, esetleg melaminfóliát vesznek: - A nagy 4 tekercses Hardo ragasztózó gépünket átvisszük csütörtökön az új telephelyünkre Székesfehérvárra - Előny: Ezután újra bevezetjük a heti 2x-i ragasztózást - Hátrány: A gépet fel kell állítani, be kell üzemelni = Lesz egy kis zavar a rendszerben - Kérés: Azok, akik a héten ragasztózást terveznek rendelni, kérem adják le a rendelést szerda délig. Ezt még leragasztóztatom szerda délután. A jövő heti ragasztózást még nem látom tisztán, de valahogyan megoldjuk. Októberre pedig ki fog alakulni az új rendszer! A megértést és rendelésbeli segítséget előre is köszönöm! Most pedig térjünk vissza az eredeti témánkhoz, az élanyag ragasztózáshoz!
Folytassuk talán ott, hogyan is tudom megállapítani az általam használt olvadékragasztóról (EVA), melyik ligában is játszik? Tudják: mind granulátum, majdnem mind bézs színű, zsákos és Kg elszámolású áruról van szó = simán szemrevételezéssel teljen sansztalan a különbség megállapítása. Vissza a kétezres évek elejére: Volt 3 olvadékragasztó beszállítónk, a Mitol 2015-ösből elhasználtunk úgy évi 50 tonnát, a Rakoll EHM 095-ből mondjuk 5-6 tonnát, az egyik IKEÁ-s vevőnk meg az élléceit Henkellel ragasztatta. Ennek a pontos típusa már nem megy fejből, de érdektelen a történethez. Amúgy mind a 3 olvadékragasztó enyhén telített volt = nem az abszolút TOP ligában játszottak ( de az áruk is kb 60%-a volt, mint a telítetlen ragasztóké). Mikor meghallották a ragasztógyári képviselők, mire is készülünk, jöttek is szépen sorban lobbizni a saját termék mellett. A legtutibb a Rakollos fiú volt. A nevét direkt nem mondom meg! Kérdezte: Vihet-e egy kis mintát a Mitolból meg a Henkelből? Persze! Azután kérdezte, hogy megkóstolhatja-e a Mitolos konkurenciát? Na, ekkor már kezdtem érdeklődni, mi is sül ki belőle? Ilyen gyors tesztet még soha nem láttam! Rágott egy kis olvadékragasztót a sajátból, majd megkóstolta a Mitolt is. Az eredmény jött 10 másodpercen belül: A miénk jobb, mert kevesebb benne a töltőanyag! :-), :-)
Szóval adott volt 3 termék, ezeket közös nevezőre kellett hozni. Ezt a közös nevezőt a Soproni Egyetemmel végeztettem el. Bőszen ragasztóztuk és meghatároztuk az élanyag letépési erejét. Megállapítottuk a visszaolvadási hőfokot és végeztünk egy pontos kalkulációt is. A vizsgálat lényege a következő volt: Hány gramm/m2 olvadékragasztót kell abból a bizonyos olvadékragasztóból felhordanom, hogy a kialakult ragasztás még megfelelő legyen = mekkora erővel tudom letépni a forgácslapról az élanyagot? Az EHM 095 valamivel jobb volt, mint a 2015-ös Mitol, de lényegesen többe is került. A Rakollból elég volt 160g/m2-t felhordanom, a Mitol 2015-ből meg 175 g/m2 kellett. A letépési erők ebben az esetben ugyanakkorák voltak. Most jön a nagy igazság: Mivel a Mitol árelőnye akkora volt, hogy ez messze ellentételezte a felhordásbeli pluszt, így azt választottuk. A megtakarítás több milliós nagyságrendű volt. Mindez 2001-ben!
Ilyen tesztek elvégzése persze csak megfelelő éves ragasztómennyiség esetén indokolt! Azt ellenben érdekes lehet tudni, mikor érdemes egy ragasztóváltással összefüggő macerát felvállalni? Nézzük meg ezt a kérdést: - Ha a hideg idő közeledtével adhéziós = ragasztási problémáink támadnak. ( Ez úgy jön elő, hogy a vevőnk megreklamálja a termékünket, hogy lejön róla az élanyag ) - Ha bizonyos konyhaszekrény elemeknél leválik az élanyag. Ez általában a beépített sütőszekrény, a mosogatógép szekrény, valamint az ezek mellett álló standard alsószekrény elemek. - Ha nyáron az általunk gyártott, élzárt bármilyen bútoralkatrészről és bútorelemről lepottyan az élanyag.
Haladjunk hát sorban: Az első probléma ( hideg van + vevői reklamáció), még a legnagyobb cégeknél is előfordult! Szinte minden évben és menetrendszerűen meglátogathattam valamelyik IKEÁ-s partnerünket adhéziós probléma miatt. A reklamáció is rendre ugyanaz volt: Nem ragad az élanyagotok, mit csináltok máshogy? A tánclépések is szinte mindig megegyeztek: Embermagasságú alkatrészhegy, pirossal ráírva, hogy NOK ( = Not OK) Jött a mérnök fiú Excel táblázattal, ahol egy elborzasztóan nagy reklamációs összeget próbáltak lenyomni a torkunkon. ( Persze a nagy buli az, hogy ugyanezt az összeget megpróbálták átverni a ragasztóbeszállítón és a forgácslap beszállítónál is :-) Szerencsére az IKEÁ-nál az alkatrészeket szinte mindig felületkezelték is, így az adhéziós probléma kijött a felületkezelő robot után. Ez nem így van laminátos forgácslap + műanyag élanyag esetén. Itt a gond a vevőnél jön ki, ami még kellemetlenebb! Jött hát a bicska teszt, persze nem vagy alig húzott forgácsot - egyértelműen adhéziós probléma. Hunyó lehet az élanyag, a ragasztó, a forgácslap, na meg a termelési paraméterek be nem tartása. Ez az, amit a legnehezebb beismertetni. Itt mindig meg kellett próbálnom beszélni a raktárvezetővel ( = mikor is szedte elő a forgácslap rakatot ? ), a szerelvényessel ( ő mutatja meg hol is van raktározva az élanyag ) és a gépkezelővel. Valamelyik általában vallott és már át is engedhettem a problémát a következő beszállítónak. Ha nem volt olyan szerencsém, hogy én legyek az első beszállító, aki raportra lett hívva, akkor elő kellett vennem a technikát: = Meg kellett mérni a ragasztó hőfokát közvetlenül a forgácslapon. Ez a hőfok messze nem egyezik meg a ragasztótartály beállított hőfokával. Ha ez nem volt kivitelezhető, meg kellett melegítenem az élanyagot + ragaszkodnom kellett valami értelmes hőfokú forgácslap kipróbálásához. Ezután jött a bicska teszt, és láss csodát: olyan volt az élanyag mint a sündisznó háta. Szóval megoldás 1. probléma: Lehetőleg temperáljuk felhasználás előtt a forgácslapot és az élanyagot. Ha ez nem mindig sikerül csont nélkül, akkor vegyünk egy kategóriával jobb olvadékragasztót.
2. és 3. probléma: Meleg esetén leválik az élanyag Sajnos rossz hírem van! Itt sem az árra kihegyezett olvadékragasztó a megoldás! Az abszolút telített, a többé-kevésbé telített és a telítetlen ragasztók között legalább 25°C különbség van a visszalágyulás hőfokánál. Nagyon nem mindegy, hogy egy olcsó olvadékragasztó már 60 °C-nál visszalágyul-e, vagy ez az érték meghaladja a 85 fokot. A kisebbik értéket simán mérhetünk egy olcsóbb konyhai beépített sütő mellett. Ugyanez igaz egy kisteherautó rakterének hőmérsékletére. Ha árnyékban 30-35°C van, akkor a ponyva alatt közel 60 - és már potyog is, az amúgy jól felvitt élanyag. Az árra kihegyezett ( olcsó ) kategória:
Mitol 2000: Olvadás pont: 98 - 108 °C Visszalágyul: 60°C
Közép kategória:
Mitol 2015: Olvadás pont: 98 - 108 °C Visszalágyul: 65 °C
TOP kategória:
Mitol 2012 és Mitol 2025: Olvadás pont: 104 - 114 °C Visszalágyul: Mitol 2025: 70°C Mitol 2012: 87 °C !!!
Csoda nincsen a világon! Sajnos az árral valamilyen arányban a terméktulajdonságok is javulnak. Nekünk, mint a bútoros szakmában dolgozó, felelősen gondolkozó cégvezetőknek el kell döntenünk, melyek azok a termékparaméterek, melyekért érdemes fizetnünk és melyek, amikért nem. Mint minden termékcsoport esetén, az olvadékragasztóknál is létezik egy olyan középkategória, mely a legjobb ár/érték aránnyal bír. Amennyiben ennek a csoportnak valamelyik tulajdonsága nem elegendő, úgy kategóriát ( és vele együtt árat is) ugranunk kell. Az olvadékragasztókról szóló hírlevelem 2. részének a végére: Akit érdekel, hogyan tudja megállapítani, mennyire is telített olvadékragasztót használ jelenleg - úgy véletlenül se kérdezze meg a ragasztógyártó cégének az ügynökét! Főleg ne telefonon! Elég, ha letölti a kérdéses ragasztó adatlapját és megnézi a sűrűségi ( ez ritkán van megadva, pedig ez a nagy igazság ) vagy a viszkozitásról szóló adatokat. Minél kisebb értéket lát, annál jobb ragasztót használ! Mi a Dunánál sohasem rejtegettünk semmilyen adatot, így most sem teszem: Mitol 2000: Sűrűség: 1,55 gramm / cm3, Viszkozitás: 88.000 -146.000 mPa.s Mitol 2015: Sűrűség: 1,40 gramm / cm3, Viszkozitás: 60.000 -80.000 mPa.s Mitol 2025: Sűrűség: 1,00 gramm / cm3, Viszkozitás: 55.000 -75.000 mPa.s Mitol 2012: Sűrűség: 0,90 gramm / cm3, Viszkozitás: 55.000 -75.000 mPa.s
Gyorsteszt az iparban dolgozók részére: Töltsön meg egy poharat vízzel és dobjon bele egy fél marék olvadékragasztót az élzárógépe melletti zsákból! Ha lesüllyed, akkor Ön telített ragasztót használ!
Ha lebeg a ragasztó a vízen, akkor Ön TOP ligás ragasztót használ!
A ragasztókról szóló hírlevelem 3. részében a "0" fugás élzárás igazságait és féligazságait vesszük górcső alá. Aki pedig a fenti cikk alapján megállapította, hogy közép vagy TOP kategóriás ragasztót használ, úgy annak érdemes a lenti Dunás akciót jobban szemügyre vennie. Biztos vagyok benne, hogy akció nélkül is kategóriát tudunk ugrani az olvadékragasztók terén = ugyanakkora költséggel jobb termékparaméterű cikket tudunk ajánlani, mit a jelenleg felhasznált. A lenti akcióval pedig érdemes lehet a TOP kategóriát is kipróbálni. Ha valakinek nem jönne be a kiválasztott termék, úgy a bontott zsákot az eredeti áron visszavásároljuk!
2. Szeptember végéig a Duna Élzáró Kft-nél olvadékragasztó akciót hirdetünk! Szeptember 10- 30 között a zsákos (=25 kilós) kiszerelést annyiért kínáljuk, mint a raklapos (750 kg-os) mennyiséget! A Mitol 2012 –es ragasztónál az árelőny bő 10%. Az általánosan felhasználható Mitol 2015-os akciós ára most kb. 19.000 Ft / zsák. A Mitol 2012-höz hasonlóan telítetlen, új fejlesztésű 2025-ös olvadékragasztóra az árelőnyt megemeljük 15%-ra. Ezt a Prémium kategóriát a versenytársaink 50.000 Ft környékén árulják. A telítetlen kivitelű 2012-es és 2025-ös ragasztók vásárlása esetén ( 25 kg/zsák) átvállaljuk a kiszállítás költségét is! Akit érdekelnek a heti Dunás akció részletei: Kérem kattintson ide:
3. Új ABS fejlesztéseink szeptemberben A raktárról kínált DunaTREND ABS kínálatunk 450 színre nőtt! Ez a magyar piac egyik legnagyobb raktári készletét jelenti! Amire nagyon büszkék vagyunk: A legújabb felmérések szerint a Duna Élzáró Kft élanyagait használja a magyar szakma bő egyötöde ( 22%) ! A legújabb fejlesztéseink a következőek:
A fenti ABS élanyagok - ugyanúgy, mint az összes többi - legalább 3 méretben raktárról elérhetőek: 21/0,5mm, 21/2mm és 42/2 mm A tekercsre lebontott, valós idejű raktári készletünket itt találja: DUNA Élzáró Kft. WEB áruháza: Kérem kattintson ide!
A mai hírlevelem után mindenkinek kellemes napot kívánok!
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Dr. Nagy Béla Norbert |
Exklusiver Vertrieb von DunaTREND ABS-Produkten
Klicken Sie auf das Bild für Details!